מתי הזמן הנכון לניקוי החניכיים של התינוק? ומתי נלך לביקור הראשון אצל רופא השיניים.

טיפול שיניים לתינוקות הוא היבט מכריע שהורים טריים מתעלמים ממנו לעתים קרובות.
תפיסה מוטעית זו נפוצה בקרב הורים שנוטים לחשוב שטיפול שיניים מיותר עד ליציאת השיניים הראשונות.
עם זאת, היגיינת הפה מתחילה כבר מינקות. מאמר זה מתעמק בזמן הנכון להתחיל לנקות את החניכיים של התינוק ולקבוע את הביקור הראשון אצל רופא השיניים.

החשיבות של טיפול שיניים מוקדם

טיפול שיניים מוקדם מציב את הבסיס לחיים של שיניים וחניכיים בריאות. זה מונע הצטברות של חיידקים ורובד שעלולים להוביל לעששת, אפילו בשיני חלב. התחלת טיפול פה מוקדם גם משרה הרגלי צחצוח שיניים טובים ככל שהילד גדל.

ניקוי החניכיים של התינוק: מתי ואיך?

מתי להתחיל?

טיפול שיניים צריך להתחיל עוד לפני הופעת השן הראשונה של התינוק. אתם יכולים להתחיל לנקות את החניכיים של תינוקכם תוך מספר ימים לאחר הלידה.

איך לנקות?

השתמשו במטלית רחצה רכה ולחה או במברשת מסטיק לתינוק. נגבו בעדינות את החניכיים פעמיים ביום, במיוחד לאחר האכלות ולפני השינה. תרגול זה מסיר סוכר וחיידקים שעלולים להוביל לעששת.

הימנעות מריקבון הבקבוק 

לעולם אל תשכיבו תינוק עם בקבוק חלב, פורמולה או מיץ. נוזלים אלו יכולים להצטבר סביב השיניים והחניכיים של התינוק, ולהוביל לריקבון.

היכרות עם פלואוריד

התייעצו עם רופא הילדים שלכם לגבי מתי להשתמש במשחת שיניים עם פלואוריד. בדרך כלל, ניתן להשתמש בכמות של משחת שיניים עם פלואוריד בגודל גרגר אורז לאחר הופעת השן הראשונה.

ביקור ראשון אצל רופא שיניים: תזמון וציפיות

האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים (AAPD) ממליצה לקבוע את ביקור השיניים הראשון עד יום ההולדת הראשון של התינוק או תוך שישה חודשים לאחר הופעת השן הראשונה, המוקדם מבניהם.

מטרת הביקור

הביקור הראשון הוא בדרך כלל קצר וכולל מעט מאוד טיפול. זו הזדמנות לתינוק לפגוש את רופא השיניים בצורה לא מאיימת וידידותית. רופא השיניים יכול לבדוק אם יש סימנים מוקדמים לבעיות שיניים.

הדרכת הורים

ביקור זה חיוני גם להורים. רופא השיניים יכול לספק הדרכה לגבי עששת בבקבוק תינוק, שיטות האכלת תינוקות, ניקוי פה, בקיעת שיניים והרגלי מוצץ.

בדיקות סדירות

לאחר הביקור הראשון, מומלץ לבצע בדיקות סדירות כל חצי שנה כדי לעקוב אחר בריאות הפה של הילד ולתפוס כל בעיה מוקדם.

טיפים לביקור ראשון מוצלח אצל רופא שיניים

  • בחירת רופא השיניים הנכון: חפשו רופא שיניים לילדים המתמחה בטיפול בילדים.
  • הכנת ילדכם: דברו על רופא השיניים בצורה חיובית, הימנעו משימוש במילים כמו 'כאב' או 'כואב'.
  • מה להביא: הביאו רשימה של שאלות, תיעוד הבריאות של תינוקכם וכל מוצרי היגיינת הפה שאתם משתמשים בהם.
  • במהלך הביקור הישארו רגועים וחיוביים, מכיוון שילדים יכולים לקלוט את החרדה ההורית.
  • במידה ובהמשך הילד מפתח חרדה לטיפול שיניים, או שמדובר על ילד עם צרכים מיוחדים מומלץ לפנות לרופא שמומחה במתן פתרונות מותאמים, כולל אפשרות של טיפול בהרדמה מלאה.

לסיכום

טיפול מוקדם בפה, כולל ניקוי החניכיים של תינוקכם ותזמון הביקור הראשון אצל רופא השיניים, הוא חיוני לבריאות השיניים לטווח ארוך. הטיפול לא רק יכול למנוע חורים בגיל הרך, אלא גם עוזר להטמיע הרגלי היגיינת פה טובים מגיל צעיר. זכרו, חיוך בריא מתחיל בטיפול כבר מהשן הראשונה.


מי אני?

להיות נוכחת. להיות זאת שמרגיעה, שיש לה אמון בך, ביכולות שלך. להיות זאת שמביאה נחמה, נדיבות, ידע, אור בלילה. להיות זאת שמאמינה מעבר לכל שהבלתי אפשרי יכול להיות אפשרי. זה בעיני תפקידה של הדולה ועוד הרבה יותר מזה.
שמי איזבלה נחשון, פראמדיקית לשעבר ועכשיו דולה (למדתי ב ""ללדת המכללה הארצית למקצועות הלידה" ). כעת אני גם לומדת להיות מדריכת הכנה ללידה 😊 
עבדתי שנים כפראמדיקית ( בחו"ל) והחלטתי עם חזרתי הסופית לארץ לפני שנתיים, לשנות כיוון, ללוות נשים במסע הנפלא ולעיתים מורכב של הריון ולידה והורות.
אני משוכנעת שתקופת החיים הזו מבססת את כל המשך הדרך. זו הסיבה שאני מציעה ללוות אותך במסעך, בכל דרך שתבחרי, בין בלידה טבעית (בלי משככי כאבים), בין בלידה אפידוראלית ובין בלידה קיסרית.. אני כאן בשבילך, לתמוך בך, לעזור לך למצוא את המידע שאת צריכה כדי לעשות את הבחירות הנכונות לך, עם ידע ,מבלי לשפוט  או להשפיע עליך, כי אני משוכנעת ביכולת שיש לכל הורה לדעת מה טוב עבורו ולמען הילד שלו.
השירותים שלי יכולים לכלול, לבחירתכך (כולם או חלקם, לפי מה שמתאים לצרכים שלכך):
קורס הכנה ללידה, ליווי לפני הלידה ובלידה, עזרה בהנקה, ארומתרפיה, עסויים, דימוי מודרך, טיפול חם\קר
את לא תהיי לבד. את לא תרגישי יותר בטוחה ורגועה ותוכלי להתייעץ איתי בתקופה הזו המעוררת לעיתים אי שקט והתלבטויות.
אני דוברת עברית, צרפתית, אנגלית וגרמנית בצורה שוטפת, ומבינה ספרדית.
שאלות? התלבטויות? אשמח לשמוע הכל.